Montaż kolektorów słonecznych.

Montaż kolektorów słonecznych. 1024 576 Osuszanie budynków po zalaniu, Lokalizacja wycieków wody

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne pozwalają zamienić energię słoneczną na ciepło. Są wykorzystywane do podgrzewania wody i wspomagania ogrzewania budynków. Analizując opłacalność instalacji należy pamiętać, że kolektory słoneczne zapewniają ciepło w naszym domu w określonych porach roku. Największa efektywność energetyczna przypada na okres od marca do października.

Jak działają kolektory słoneczne?

Zasada działania kolektorów słonecznych polega na przekształcaniu energii słonecznej na ciepło, w zbiorniku ciepłej wody bądź buforze ciepła. Promienie padając na kolektor powodują nagrzanie kolektora i przekazanie ciepła do czynnika przenoszącego energię. Czynnikiem jest glikol lub odpowiedni roztwór, w wężownicy następnie przekazanie ciepła do zbiornika wody. Najczęściej używane są dwa rodzaje kolektorów słonecznych, jednym z nich jest kolektor słoneczny płaski. W Polsce taki kolektor powinien być zamontowany pod kątem ok. 45° w stronę południową. Następnym rodzajem kolektora jest kolektor słoneczny próżniowy, który zbudowany jest z rur szklanych wypełnionym próżnią. Dzięki wykorzystaniu podciśnienia kolektor może pochłaniać rozproszone promieniowanie słoneczne. Pozwala to odebrać ciepło mimo zachmurzenia lub bardzo niskiej temperatury.

Opłacalność montażu kolektorów słonecznych.

Trendy w dziedzinie odnawialnych źródeł energii pokazują, że w kolejnych latach liczba gospodarstw domowych, korzystających z kolektorów słonecznych będzie gwałtownie rosnąć. Przyczyni się do tego wzrost ceny za energię elektryczną, oraz obniżenie cen samych instalacji solarnych. Do ogrzania wody dla  4 osobowej rodziny wystarczy ok. 5 -6 m² kolektorów płaskich lub 3,5 do 4,5 m² kolektorów próżniowych. Większe instalacje mogą być wykorzystywane do podgrzewania wody basenowej  lub zapewnienia ciepłej wody do celów sanitarnych w działalności gospodarczej. Cena razem z montażem może kształtować się w okolicy 10 000 – 12 000 zł. W skali roku  przeciętne gospodarstwo może zaoszczędzić ok. 1500 zł na kosztach ogrzewania wody.

Korzyści związane z montażem  kolektorów słonecznych.

Atutem kolektorów słonecznych jest to, że dostajemy ciepło zupełnie za darmo nie niszcząc środowiska naturalnego. Praca układów instalacji słonecznych nie ma wpływu na zalesienie czy roślinność znajdująca się w obrębie montowanej instalacji. Uzyskane ciepło możemy wykorzystać do podgrzewu ciepłej wody bądź wspomagania centralnego ogrzewania. Istnieje również możliwość  połączenia instalacji kolektorów słonecznych z instalacją fotowoltaiczną i uzyskanie dofinansowania z różnych programów regionalnych.