Wybór odpowiedniego systemu grzewczego jest niezbędny dla komfortu domowników, ale też kosztów eksploatacji. Coraz większe znaczenie przy wyborze ma też kwestia ekologii i wpływ źródła ogrzewania na środowisko. Sprawdzamy, czym ogrzewać dom i jaki sposób ogrzewania wybrać, skupiając się na wadach i zaletach dostępnych rozwiązań.

Ogrzewanie paliwami stałymi
Szukając odpowiedzi na pytanie, czym ogrzewać dom, przegląd dostępnych rozwiązań pośród instalacji grzewczych rozpoczynamy od wciąż najpopularniejszego źródła, jakim są paliwa stałe. Należy pamiętać, że obecnie stopniowo odchodzi się od ogrzewania drewnem i węglem, aczkolwiek nie jest to proste.
Co warto podkreślić, spalane drewno, a zwłaszcza węgiel przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Oprócz tego paliwa stałe wcale nie są wydajniejsze od innych źródeł ciepła. Wymagają też magazynowania opału, dużej kotłowni i odpowiedniego pieca. Nowe kotły muszą spełniać specjalne wymagania w zakresie czystości spalin. Dlatego od 2018 r. przy wyborze ogrzewania domu węglem czy drewnem dostaniemy wyłącznie kotły klasy 5. Emitują one przeszło 90 proc. mniej zanieczyszczeń niż piece klasy 3. Wydzielają też blisko 50-krotnie mniej tlenku węgla.


Wady i zalety ogrzewania domu paliwami stałymi:
- – stosunkowo tani system grzewczy;
- – obowiązek przygotowania kotłowni;
- – mało komfortowy system ogrzewania (wymagane podkładanie drewna lub węgla);
- – paliwa mocno zanieczyszczające środowisko.
Ogrzewanie gazowe
Jedno z najbardziej ekologicznych i komfortowych konwencjonalnych źródeł ogrzewania domu. Specjalny kocioł tradycyjny lub kondensacyjny służy nie tylko ogrzewaniu przez system c.o., ale też przygotowywaniu c.w.u (ciepła woda użytkowa) i gotowaniu. Do ogrzewania domu gazem potrzeba podłączenia do sieci gazowej lub zbiornika z błękitnym paliwem zamontowanego na działce.


Wady i zalety ogrzewania gazem:
- bezobsługowe źródło energii;
- czyste i ekologiczne paliwo;
- wysoka sprawność urządzeń grzewczych;
- mniejszych rozmiarów kotły;
- możliwość montażu zbiorników LPG w całym kraju;
- ograniczona dostępność sieci gazu ziemnego.
Ogrzewanie olejowe
Olej jest paliwem porównywalnym do gazu, zwłaszcza że również musi być odpowiednio magazynowany w specjalnych zbiornikach. Spalanie oleju odbywa się w tradycyjnych kotłach niskotemperaturowych lub nowocześniejszych piecach kondensacyjnych. Jako że spalaniu oleju towarzyszy emisja tlenków węgla, siarki i azotu, komin domu powinien być wykonany ze stali kwasoodpornej.


Wady i zalety ogrzewania olejowego:
- + wygodne i bezobsługowe źródło energii;
- + paliwo czyste i ekologiczne;
- + mniejsze piece;
- + spalanie oleju nie grozi wybuchem;
- – wysokie koszty eksploatacji;
- – konieczna jest odpowiednia kotłownia (minimalna powierzchnia: 8 m3, minimalna wysokość: 220 cm).
Coraz popularniejsze rozwiązania, zwłaszcza przy światowym trendzie obniżającym poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Z jednej strony alternatywne źródła grzewcze to energia ekologiczna i czysta, z drugiej wcale nie jest darmowa, ponieważ najpierw wymaga sporej inwestycji. Wymienić należy tutaj m.in.:
- Pompy ciepła – systemy grzewcze wykorzystują ciepło zgromadzone w gruncie i powietrzu.
- Biopaliwa – biomasy (np. drewno kawałkowe, trociny, zrębki, wióry, kora, rośliny energetyczne, pestki, ziarna zbóż) w postaci brykietu lub jego granulatu (pellet). Zaletą tej formy ogrzewania domu jest też niewielkie zanieczyszczenie korpusu kotła pozostającym po spalaniu popiołem.
Podsumowując, jeżeli nie wiemy, czym ogrzewać dom, a jesteśmy na etapie jego budowy czy remontu, najpierw trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw każdego rozwiązania. Warto mieć na uwadze coraz bardziej restrykcyjne przepisy związane z zanieczyszczeniem środowiska przez paliwa stałe. Z punktu widzenia użytkownika liczy się też komfort i koszt, dlatego przeliczyć trzeba, ile kosztuje instalacja wybranego sposobu ogrzewania oraz późniejsza eksploatacja.


Aby mieć pewność właściwie wykonanych prac przy doborze i wykonaniu odpowiedniej instalacji grzewczej, zapraszamy do kontaktu. Doradzimy i dobierzemy odpowiedni system grzewczy dla twojego domu.