Kolektory słoneczne, wykorzystują do podgrzewania wody energię pochodzącą z promieniowania słonecznego. Promieniowanie słoneczne należy do źródeł energii o minimalnych kosztach eksploatacji, a dodatkowo jest przyjazne dla środowiska i wpływa na ograniczanie emisji dwutlenku węgla.

Kolektory słoneczne montowane mogą być  na dachu płaskim, skośnym , czy też na ścianie budynku lub na ziemi. W celu uzyskania jak najlepszych parametrów z instalacji solarnej należy pamiętać o kilku wytycznych :

  • Kąt nachylenia kolektorów słonecznych powinien wynosić przedział w zakresie od 35 do 45 stopni względem pionu. Zastosowanie się do tej wytycznej  instalacji daje nam najwyższy zysk energetyczny w ciągu całego roku.
  • Usytuowanie kolektorów słonecznych  powinno być skierowane na południe bądź południowy zachód. Daje to możliwość czerpania energii z dużego nasłonecznienia jak i  wysokich temperatur otoczenia.
  • Kolektory słoneczne powinny być instalowane w miejscach o dużym nasłonecznieniu i nienarażonym na zacienienie pobliskich drzew.

Montaż kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne montowane na dachach są za pomocą specjalnych systemów montażowych.  W momencie, gdy sytuacja wymaga instalacji kolektorów na ziemi bądź na dachach płaskich, wykorzystuje się odpowiednie konstrukcje nośne/stelaże.

 Rodzaje kolektorów słonecznych.

Kolektory próżniowe rurowe.
  • Kolektory próżniowe rurowe przepływowe zbudowane są z kilku bądź kilkunastu szklanych rur, z których każda zawiera absorber oraz rury miedziane przewodzące czynnik grzewczy do zbiornika wodnego. Próżnia znajdująca się w podwójnej rurze szklanej pozwala na lepszą izolację i sprawia, że kolektory próżniowe są bardziej efektywne w porach o mniejszym nasłonecznieniu (jesień, zima) niż kolektory płaskie.

 

Kolektory próżniowe rurowe heat –  pipe
  • Kolektory próżniowe rurowe heat pipe podobnie jak kolektory rurowe przepływowe, zbudowane są z kilku bądź kilkunastu szklanych rur, z których każda zawiera absorber oraz rury miedziane przewodzące czynnik grzewczy do zbiornika wodnego. Funkcjonowanie kolektora polega na zmianie stanu skupienia czynnika grzewczego (alkohol) znajdującego się w miedzianej rurce, co umożliwia przekazywanie ciepła do glikolu znajdującego się w rurze zbiorczej.

 

Kolektory słoneczne płaskie.
  • Kolektory słoneczne płaskie zbudowane są z kilku podstawowych części:Absorber, Szyba solarna hartowana, Izolacja cieplna

Oferujemy naszym Klientom projekt jak i montaż instalacji solarnej, która w sposób ciągły zamienia energie promieniowania słonecznego na ciepło. Jest to  jeden z tańszych alternatywnych sposobów uzyskania energii do podgrzewu ciepłej wody.

Wraz ze startem dofinansowań z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oferujemy możliwość obsługi Klienta i pomocy w zakresie uzyskania dotacji na zakup i realizację instalacji solarnej.

 Obsługujemy sprawnie wszelkie formalności papierowe oraz instalacyjne. Tym samym nasz Klient nie musi się angażować w realizację zlecenia. Aby uzyskać b skontaktuj się z nami bezpośrednio!

W naszej ofercie znajdą Państwo zgodne z wymogami kolektory słoneczne jak i komponenty  instalacji.