Przyczyny zalania mieszkania mogą być bardzo różne. Raz jest to wynik niedopatrzenia sąsiadów, innym – awaria sieci wodno-kanalizacyjnej czy sprzętu (np. pralka). Niezależnie od natury problemu najważniejsze, aby działać szybko i zaraz po usunięciu nadmiaru wody przystąpić do osuszania, a później naprawiania powstałych szkód. Sprawdzamy, jak osuszyć zalane mieszkanie, jakiego sprzętu użyć i do kogo zgłosić się z takim problemem.

Jak osuszyć zalane mieszkanie?

Osuszanie mieszkania po zalaniu – metoda naturalna czy mechaniczna?

Jeżeli zastanawiamy się, jak osuszyć zalane mieszkanie czy dom, musimy zdecydować, z jakiej metody skorzystamy. Możemy osuszyć wnętrza w sposób naturalny oraz metodą mechaniczną z wykorzystaniem specjalnych urządzeń.

  • Osuszanie mieszkania metodą naturalną – osuszanie bez wykorzystania do tego specjalnych pochłaniaczy wilgoci. Przydadzą się natomiast wentylatory zapewniające dobry obieg powietrza. Podstawą jest otwarcie okien oraz drzwi w celu intensywnego wietrzenia, co pozwoli zredukować wilgoć. Zaletą takiego rozwiązania jest cena. Minusem natomiast czas niezbędny na doprowadzenie wnętrz do stanu sprzed zalania. Dlatego osuszanie mieszkania w sposób naturalny sprawdza się wyłącznie przy częściowo zalanych wnętrzach.
  • Osuszanie mieszkania metodą mechaniczną – osuszanie z wykorzystaniem ogrzewaczy elektrycznych, rzadziej gazowych lub olejowych. Dobrze jest ich używać w połączeniu z wentylatorami zapewniającymi właściwą cyrkulację powietrza, zwłaszcza przy pochłaniaczach spalinowych. Osuszacze powietrza możemy stosować osobno lub jako dodatkowe wsparcie dla osuszania naturalnego. Należy tylko pamiętać, żeby nadzorować pracę takich urządzeń, które mogą spowodować zniszczenie elementów drewnianych, a użytkowane w niewłaściwy sposób nawet wywołać pożar.
Osuszanie mieszkania po zalaniu – metoda naturalna czy mechaniczna?
Jak osuszyć zalane mieszkanie – osuszanie kondensacyjne i podposadzkowe

Jak osuszyć zalane mieszkanie – osuszanie kondensacyjne i podposadzkowe

W pierwszej kolejności należy wypompować nadmiar wody, a później usunąć wszystkie mokre elementy (np. meble, dywany). W zależności od stopnia i miejsca zalania możemy zastosować osuszanie kondensacyjne lub podposadzkowe, ewentualnie połączyć te metody. Najbezpieczniej wspomóc się wsparciem specjalistów, którzy przeprowadzą pomiary zawilgocenia i zaproponują optymalną metodę osuszania.

  • Osuszanie kondensacyjne – metoda osuszania stosowana przede wszystkim przy usuwaniu wilgoci z mokrych ścian i murów. Podstawą jest osuszacz kondensacyjny (rzadziej osuszacz adsorpcyjny), który potrafi obniżyć wilgoć w pomieszczeniu nawet do ok. 30 proc. Oczywiście musi to być sprzęt o właściwych parametrach, najlepiej cenionej marki oraz dobrany względem stopnia zawilgocenia i kubatury pomieszczenia. W zależności od urządzenia osuszacz domowy ma wydajność w zakresie od ok. 5 nawet do 40-50 l na dobę. Należy tylko pamiętać, że kondensacyjne oczyszczacze powietrza pracują w temperaturze otoczenia wynoszącej 20-30 st. C. Jeżeli nie chcemy nabywać go na własność, pozostaje nam wynajem.
  • Osuszanie podposadzkowe – metoda osuszania stosowana przy zalaniu podłogi, kiedy woda szczelinami dylatacyjnymi wdarła się pod izolację posadzki w formie styropianu. W takiej sytuacji należy wywiercić w podłodze kilka otworów, po czym odpompować wodę poprzez specjalne pompy ciśnieniowe i wtłoczyć suche powietrze.

Ile trwa osuszanie mieszkania po zalaniu?

Proces osuszania mieszkania po zalaniu musi przebiegać stopniowo. Ściany muszą mieć czas, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Jeżeli chcemy zbyt szybko osuszyć mieszkanie, może się to skończyć uszkodzeniem elementów mieszkania, zwłaszcza drewnianych mebli. Przy stopniowym osuszaniu mieszkania czy domu często udaje się też uratować tynki i posadzki przed skuwaniem. Oczywiście do samego procesu osuszania należy przystąpić jak najszybciej, bezpośrednio po wypompowaniu nadmiaru wody. Pozwoli nam to ograniczyć rozwój pleśni i grzybów, które mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Sam czas osuszania mieszkania po zalaniu jest różny w zależności od poziomu zawilgocenia. Jeżeli jest ono niewielkie, taki proces trwa do kilku dni. Co innego, kiedy wilgoć dostała się do głębszych warstw konstrukcyjnych. Wówczas potrzeba na to nawet kilku tygodni.

Ile trwa osuszanie mieszkania po zalaniu?

Jak widzimy, są różne sposoby na osuszanie budynków. Jeżeli jednak nawet wiemy, jak szybko osuszyć zalane mieszkanie, możemy to zrobić osobiście, ale też takie prace zlecić fachowcom. Oczywiście wiele zależy od tego, jak wielka jest skala problemu. Z pewnością przy niewielkim zawilgoceniu wnętrz (np. lekko mokre ściany) poradzimy sobie osobiście. Warto tylko skorzystać w tym procesie ze sprzętu renomowanych producentów, który możemy wypożyczyć. W firmie Świat Instalacji oferujemy wynajem osuszaczy powietrza najlepszych marek (m.in. Trotec, Corroventa, Master, Aerial), ale też pomagamy w doborze urządzenia o optymalnej wydajności, które sprawnie pomogą usunąć wilgoć z budynków po zalaniu.

Wsparcie specjalistów jest bezcenne przy zalaniach o większej skali, kiedy oprócz osuszaczy konieczne jest użycie innych urządzeń, np. pompy do osuszenia strefy izolacji posadzki. Na bazie wiedzy i doświadczenia specjaliści z firmy Świat Instalacji przeprowadzą pomiary wilgotności i zaproponują najlepsze rozwiązanie techniczne. Skróci to czas osuszania i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków związanych z naprawą szkód i wymianą elementów wyposażenia.

Jak osuszyć zalane mieszkanie – samodzielnie czy przez zespół specjalistów?
Jak osuszyć zalane mieszkanie?

Aby mieć pewność właściwie wykonanych prac przy osuszaniu budynku, zapraszamy do kontaktu. Doradzimy i dobierzemy odpowiedni system  dla twojego domu.

Czytaj także:

Jak osuszyć zalane mieszkanie?
Blog

Jak osuszyć zalane mieszkanie?

Przyczyny zalania mieszkania mogą być bardzo różne. Raz jest to wynik niedopatrzenia sąsiadów, innym – awaria sieci wodno-kanalizacyjnej czy sprzętu (np. pralka). Niezależnie od natury