Pompa ciepła gruntowa na terenie Łodzi i okolic, to coraz bardziej popularne rozwiązanie dla wszystkich którzy myślą o innowacyjnej i ekologicznej formie ogrzewania. Ogrzewanie domu przy użyciu pompy ciepła to alternatywa dla tych, którzy chcą posiadać w domu bezobsługowe urządzenia. Zupełnie inaczej niż w sytuacji kiedy ogrzewamy dom za pomocą ogrzewania węglowego, przy którym niezbędna jest organizacja opału. Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje zasoby ciepła zawarte w ziemi, które są ogromne. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja jest tania w eksploatacji i może działać przez kilkadziesiąt lat. W przypadku gruntowej pompy ciepła, energia może być pobierana z gruntu przez kolektor poziomy lub też sondy gruntowe. Są to ułożone w ziemi rury z tworzyw sztucznych (przepływa w nich solanka, czyli mieszanina glikolu i wody). Firma Świat Instalacji posiada ogromne doświadczenie w projektowaniu i montażu systemów z pompami ciepła. Zapraszamy do kontaktu z nami.
Pompa ciepła gruntowa - jak działa
Aby odebrać ciepło z gruntu niezbędny jest wymiennik gruntowy. To nic innego jak rura zlokalizowana w ziemi która tworzy pętle. W pętli, a z reguły jest ich kilka krąży ciecz zwana potocznie solanką. Pętla przechodzi przez parownik pompy ciepła, gdzie temperatura solanki ulega obniżeniu i w efekcie staje się niższa od temperatura gruntu. Następnie solanka która płynie dalej rurą w ziemi ulega ogrzaniu. W końcowym etapie znów trafia do parownika, w którym oddaje ciepło. Pośredniczy w taki sposób w jego wymianie pomiędzy parownikiem wody a gruntem. Wymiennik może przybrać formę poziomą lub pionową. Dokonując wyboru warto wziąć pod uwagę wielkość działki. Na parownik poziomy potrzebujemy większy metraż działki, na pionowy zaś wystarczy zaledwie kilkadziesiąt metrów. Istotne jest aby objętość wymiennika była odpowiednia. Jeśli będzie za mała wówczas następuje jego nadmierne schłodzenie, co w rezultacie nie pozwala nam na prawidłowe i sprawne działanie pompy. W praktyce gdy temperatura solanki osiąga około -7 stopni Celsjusza, układ sterujący pompy ciepła ją wyłącza.
Gruntowa pompa ciepła Łódź
Kolektory poziome oraz sondy gruntowe służą do tego by pobierać energię z gruntu. W praktyce to nic innego jak rury ułożone w ziemi, przez które przepływa solanka – czyli kompilacja glikolu oraz wody.
1 Kolektor poziomy – to popularne rozwiązanie, gdyż jest stosunkowe proste w wykonaniu. Nie trzeba opracowywać projektu prac geologicznych i zgłaszać ich w starostwie. Rury układa się płytko, na głębokości około 20 cm poniżej warstwy przemarzania. Obszar, który musimy przeznaczyć pod kolektor, jest zależny od wymaganej mocy pompy, rodzaju gruntu oraz stopnia jego nawodnienia. Szacunkowo przyjmuje się, że dla nowo wybudowanego domu potrzeba dwa razy więcej powierzchni działki niż wynosi jego metraż. Ta zasada sprawdza się jednak wówczas gdy mamy grunt odpowiednio nasycony wodą (gromadzi dobrze ciepło).
2 Sondy gruntowe – są to odwierty zazwyczaj o głębokości maksymalni do ok 100 metrów. Z pojedynczego odwiertu można pozyskać znaczną ilość energii cieplnej – nawet 4 kW. Dzięki temu często wystarczy wykonać nie więcej niż 2-3 odwierty, aby dostarczyć do pompy wymaganą ilość ciepła. Ten rodzaj dolnego źródła mieści się na małej działce i charakteryzuje się stabilnością temperatury w ciągu roku, dzięki czemu pompa ciepła ma stałą moc w ciągu całego sezonu grzewczego.
Pompa ciepła gruntowa cena
Warto podkreślić, że nie ma dwóch identycznych instalacji wykonanych z pompą ciepła i stąd biorą się różnice w kosztach poszczególnych inwestycji. Cena gruntowej pompy ciepła na terenie Łodzi i okolic zależna jest w dużej mierze od marki urządzenia na jakie się zdecydujemy oraz instalacji. Aby wyliczyć koszt kompletnej gruntowej pompy ciepła, zapraszamy do kontaktu.