Pompa ciepła powietrzna od kilku lat cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wykorzystuje ona powietrze atmosferyczne jako źródło ciepła. Dość często pompę powietrzną łączy się z dodatkowym źródłem ciepła, na przykład grzałkami elektrycznymi czy też z płaszczem wodnym. Miejsce montażu pompy powietrznej zależy od samego rodzaju urządzenia na które się zdecydujemy. Do wyboru mamy modele monoblokowe (wszystkie znajdujące się w jednej obudowie) oraz pompy powietrzne typu split – składające się z dwóch części. Ogromną zaletą tego rodzaju pompy jest brak konieczności posiadania komina oraz pomieszczenia na piec gazowy. Mamy również gwarancję obniżenia rachunków i opłat, a sam system kwalifikuje się do programów dofinansowań, dzięki czemu można obniżyć początkowe koszty inwestycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat powietrznych pomp ciepła i jesteś zainteresowany naszą ofertą – zapraszamy do kontaktu.
Korzyści ze stosowania powietrznej pompy ciepła
- niskie koszty eksploatacji, dzięki którym w bardzo krótkim czasie zwróci się koszt inwestycji
- odchodzi nam budowa komina, czy specjalnego pomieszczenia kotłowni, ponieważ w pompie ciepła nie zachodzi proces spalania opału i można ją ustawić niemal w każdym pomieszczeniu naszego domu
- umożliwia zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie budynku, dzięki odwracalnemu obiegowi
- cechuje się szczególnie cichą pracą – może być stosowana także w osiedlach domów szeregowych
- posiada hermetycznie zamknięty obieg chłodniczy, dzięki czemu nie wymaga kontroli szczelności
Jak działa pompa ciepła powietrzna
Wykorzystanie energii zawartej w otaczającym nas powietrzu, gdy na dworze temperatura wynosi -15 stopni C wydaje się niemożliwa. Jednak stosując nowoczesne rozwiązania techniczne, można czerpać ciepło z powietrza nawet podczas srogich mrozów, gdy na zewnątrz temperatura dochodzi do -25 stopni C. W Polsce bardzo popularna jest pompa typu powietrze-woda, która jako dolne źródło – a więc środowisko, z którego pozyskiwane jest ciepło – wykorzystuje dostępne bez ograniczeń powietrze atmosferyczne. Podobnie jak pozostałe pompy ciepła idealnie sprawdzi się do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Niektóre modele pomp typu powietrze-woda w okresie letnim pełnią rolę klimatyzatora. Wato zaznaczyć również fakt, iż w ostatnich latach rośnie popularność tego rodzaju pompy wykorzystywanej do wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Rodzaje powietrznych pomp ciepła
Możemy wyróżnić kilka rodzajów pomp ciepła, mając na uwadze ich budowę. Do wyboru mamy pompy typu Monoblok oraz Split, każda z nich ma swoje ogromne zalety a sam wybór jest uwarunkowany od możliwości zabudowy w budynku oraz preferencji użytkownika. Warto przyjrzeć się rodzajom pomp z bliska, by wybrać tą najbardziej pasującą do naszego domu.
Pompa ciepła MONOBLOK
Jest to jednosegmentowa pompa, która składa się tylko z jednego bloku. Może być zamontowana zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Zainstalowanie jej wewnątrz, daje nam gwarancję że nie zostanie ona uszkodzona przez zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Ogromną zaleta pomp Monoblok jest fakt, ze są to pompy które nie sprawiają trudności w montażu. Cały układ chłodniczy mieści się w jednym bloku i nie wymaga specjalnych prac przy instalacji.
Monoblokowa wewnętrzna
W przypadku pompy monoblokowej wewnętrznej, pompę oraz zasobnik na ciepłą wodę należy umiejscowić w domu, a do pomieszczenia w którym się znajdują prowadzi się dwa kanały wentylacyjne. Tymi kanałami z kolei pompa pobiera powietrze z zewnątrz i usuwa je po odebraniu od niego ciepła.
Monoblokowa zewnętrzna
Pompa monoblokowa zewnętrzna to taka, w której cale urządzenie (poza zasobnikami) montuje się w ogrodzie lub przy ścianie zewnętrznej domu. Do budynku z kolei prowadzi się dwie rury, które łączą pompę z instalacją.
Pompa ciepła typu SPLIT
W pompach typu Split jednostka zewnętrzna pozyskuje energię z otoczenia, zaś wewnętrzna która jest montowana w domu – jest z kolei odpowiedzialna za przekazywanie ciepła do instalacji grzewczej. Obie części połączone są rurami, którymi płynie czynnik chłodzący lub niezamarzający płyn. Zaletą pomp ciepła typu SPLIT jest eliminacja źródła hałasu z budynku. Sprężarka, a także wentylator parownika są umieszczone w jednostce zewnętrznej.
Powietrzna pompa ciepła cena
Koszt zakupu pompy ciepła przeznaczonych do ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody z roku na rok jest coraz niższy. Wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie szczególnie wtedy gdy nie mają oni dostępu do gazu z sieci. Wynika to z wielu zalet pompy powietrznej, która jest tania w eksploatacji i nie wymaga obsługi oraz specjalnego pomieszczenia do montażu. W celu ustalenia szczegółów wyceny pompy ciepła zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Chętnie podpowiemy i doradzimy.