Pompa ciepła Łódź – to innowacyjne rozwiązania grzewcze, które cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Jest ona aktualnie najtańszym w eksploatacji źródłem ciepła. W Szwecji już około 90% domów wykorzystuje właśnie to rozwiązanie jako formę ogrzewania. Jest to alternatywa bardzo bezpiecznego i bezinwazyjnego ogrzewania, która nie grozi pożarem, wybuchem i podobnym zdarzeniom. Decydując się na pompę ciepła, możemy liczyć na niższe koszty ogrzewania oraz niezawodność urządzenia. Pamiętajmy, że 2/3 naszych comiesięcznych kosztów są związane z ogrzewaniem. Pompa ciepła stanowi tanie w eksploatacji źródło ciepła. Możemy je stosować w nowych jak i zmodernizowanych budynkach. Ponadto stanowi idealne rozwiązanie dla budynków energooszczędnych, które nie wymagają dużego zapotrzebowania na ciepło. Produkowane obecnie pompy ciepła są niezawodnym, oszczędnym i przyjaznym środowisku źródłem ciepła o zapewnionej przyszłości. Firma Świat Instalacji od lat z powodzeniem zajmuje się montażem różnego pomp ciepła. Zapraszamy do kontaktu.
Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła
- pompa ciepła nie wymaga przeznaczenia osobnego pomieszczenia na kotłownię, jak w przypadku kotłów węglowych czy pieców gazowych
- pompy ciepła są bezobsługowe i bezawaryjne
- pompa ciepła to niski koszty eksploatacji oraz możliwość uzyskania na nią dofinansowania. W ramach rządowego programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie również na zakup pompy ciepła
Technologia pompy ciepła Łódź
Technologia pompy ciepła oparta jest na bardzo prostym i dobrze znanym mechanizmie wykorzystywanym chociażby w lodówkach. Najważniejszymi elementami konstrukcji pompy ciepła są: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Pompa nie spełniałaby jednak swojej funkcji bez czynnika roboczego. Czynnik chłodniczy to ciecz, która krąży wewnątrz układu, wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze (na zewnątrz budynku) pobiera ciepło. W układzie wzrasta ciśnienie i temperatura, dzięki sprężarce czynnik zmienia postać na gazową, a następnie trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do instalacji. Po tym, czynnik w stanie ciekłym przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie następuje spadek ciśnienia i temperatury i cykl rozpoczyna się ponownie.
Jak działa pompa ciepła
Mechanizm działania pompy ciepła jest zbliżony do mechanizmu z jakim mamy styczność w lodówkach. Pompa ciepła wykorzystuje energię nagromadzoną w powietrzu do ogrzewania lub tez chłodzenia. Pompa korzysta z dolnego źródła energii, czyli powietrza z zewnątrz które za pomocą odpowiedniego sprężenia i czynnika chłodniczego wytwarza użytkowe ciepło – które z kolei jest wykorzystywane do CO i CWU.
Zalety funkcjonowania pompy ciepła
Wiele osób ceni sobie pompę ciepła za jej zalety, do których należą:
- ekologiczny charakter tego źródła ogrzewania, bez emisji żadnych szkodliwych substancji
- brak uciążliwej obsługi oraz specjalnych pomieszczeń do montażu
- fakt że są one tanie w eksploatacji
- wybierając pompę ciepła nie potrzebujemy budować komina, magazynu opału
- realny czas zwrotu inwestycji to 5-7 lat
- pompa ciepła oprócz ogrzewania może również chłodzić pomieszczenia w lecie podnosząc komfort w budynku
- ponieważ pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego – łatwo można uzyskać nisko-oprocentowany kredyt lub dofinansowanie na inwestycję proekologiczną
- jest bardzo wydajną formą ogrzewania: aby uzyskać 1 kW ciepła z pompy ciepła trzeba spalić znacznie mniej węgla niż dla 1 kW z kotła/pieca elektrycznego lub, mniej niż w kotle węglowym.
Od czego zależy wydajność pompy ciepła
Wydajność systemu wyposażonego w pompę ciepła, jest zależna od różnicy między temperaturą wody w instalacji grzewczej (określane jako górne źródło ciepła) a temperaturą gruntu lub powietrza (określaną jako dolne źródło gruntu). Im mniejsza jest ta różnica tym efektywność systemu ogrzewania pompą ciepła jest wyższa. Aby dokładnie porównać z sobą urządzenia różnych producentów, trzeba mieć pewność że współczynnik COP został określony dla takich samych parametrów pracy. Współczynnik COP mówi nam o stosunku ilości energii dostarczonej do pompy ciepła do ilości energii przez nią zużytej, i dla pompy
- powietrznej jest to A7 lub A2/W35 gdzie A7 lub A2 to temperatura powietrza na poziomie 7 lub 2 stopni C. W 35 natomiast to temperatura wody na zasilaniu ogrzewania 35 stopni C
- gruntowej – jest to B0/W35 gdzie BO – to temperatura solanki na poziomie 0 stopni C, a W35 to temperatur wody 35 stopni C.
SPF – tak jak współczynnik SCOP daje nam informację o zużyciu energii w danym czasie, ale tyczy się rzeczywistych warunków w jakich dana instalacja pracuje. Jest obliczany na podstawie realnych danych dla danego budynku.
Rodzaje pomp ciepła na terenie Łodzi
W ofercie naszej firmy znajduje się kilka rodzajów pomp ciepła przeznaczonych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, podgrzewania wody basenowej, a także do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń w budynku. Nasza zróżnicowana oferta pozwala na dostosowanie urządzeń do Państwa potrzeb i budżetu jakim Państwo dysponują. Wśród pomp możemy zaproponować kilka rodzajów.
Pompa ciepła cena
Aby porównać koszty instalacji oraz eksploatacji różnych rodzajów pomp ciepła, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych paramterów takich jak:
- moc cieplna
- stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną
- ilość pobieranej energii
Ważna jest również cena całej instalacji. W celu ustalenia szczegółów kosztów danej pompy ciepła – zapraszamy do kontaktu z nami.